Naše včely

Keď uhynie posledná včela, zostanú ľudstvu posledné štyri roky života.
Albert Einstein, 1921

Naše včelyVšetci rozumní ľudia sa snažia správať zodpovedne k životnému prostrediu. Šetria neobnoviteľné zdroje energie, znižujú emisie, recyklujú suroviny, šetria naše lesy, … Je to správny trend, mali by sme sa tak správať všetci a samozrejme ani firma TechPlasty nie je výnimkou. Snažíme sa preto v ochrane životného prostredia nezaostávať. Zaviedli sme „bezpapierovú“ kanceláriu, vymenili sme všetky počítače za úsporné s nízkou spotrebou, v našej výrobe sa snažíme zúžitkovať aj tie najmenšie odrezky z technických plastov a nevyraďovať ich ako odpad. Pre naše okolie však chceme urobiť viac, ako len triediť odpad. Vzhľadom na to, že sa vždy snažíme robiť veci lepšie a neuspokojíme sa s tým, ako to robia ostatní, rozhodli sme sa na voľnom pozemku za administratívnou budovou firmy začať chovať včely.

Prečo včely ?
1. Včely opeľujú rastliny - vďaka včelám tak máme ovocie, zeleninu a ostatné zvieratá potravu.
2. Včelie BIO produkty - produkty, ktoré včely „vyrábajú“, sú pre človeka veľmi dôležité. Ide napríklad o med alebo vosk.
3. Včely vymierajú - geneticky upravené rastliny, klimatické zmeny, pesticídy a moderné metódy obhospodarovania pôdy, to všetko sú dôvody, prečo včely vymierajú.

Naše včely
Naše včely žijú v piatich drevených úľoch v záhrade za našou firmou v okrajovej časti Žiliny. Okrem kvetov a ovocných stromov v našej záhrade majú v svojom okolí záhradkársku oblasť v ktorej sú rôznorodé poľnohospodárske plodiny, kríky a ovocné stromy. Ďalším nezanedbateľným zdrojom potravy pre naše včely je hustý zmiešaný, prevážne však smrekový, les. O naše včely sa staráme viacerí. Nikto z nás predtým nebol včelárom. Učíme sa sa za pochodu podľa dostupnej literatúry a vlastných omylov. Baví nás to a máme z toho radosť. Preto, aby sme sa o našich včelách dozvedeli viac, aby sme im viac rozumeli, rozhodli sme sa pred jeden z úľov umiestniť kameru. Pohľad na úľ v pekný jarný deň je fascinujúci. Toľko príbehov: príchod votrelca z iného úľa, mravec na pristávacej ploche, včely s nákladom tak veľkým, že nemôžu normálne chodiť. Ak máte chuť a chvíľku času zapozerajte sa. Príjemnú zábavu.

Záznam z včelieho úľa

Kde si môžete med od našich včiel kúpiť ?
Med a ostatné včelie produkty, ktoré nám naše včely prinášajú nepredávame. Rozhodli sme sa, že rovnako, ako nám ich včely dávajú nezištne a bez nároku na odmenu, nemôžeme ani my za ne brať peniaze. Med si preto od nás kúpiť nemôžete, ale môžeme vám ho darovať. Med rozdáme našim priateľom, známym a sympatizantom. Nechceme za to nič. Vlastne skoro nič. Skúste aj vy, ktorým med darujeme obdarovať niekoho z vášho okolia niečim, čo ste sami vypestovali, dochovali alebo vyrobili. Ak to takto budem robiť viacerí, potom bude náš svet lepším miestom pre život našich detí.